Lena Cronqvist. ”Modern”. Foto: Per Myrehed

Föredrag om Lena Cronqvist av intendent Elisabet Hedstrand.

Torsdagen den 12 mars kl 18.30. Fri entré.
Kulturrummet, Vallentuna Kulturhus

Under perioden mars-september kommer Waldemarsudde att ha en stor utställning om konstnären Lena Cronqvist. Vallentuna konstförening har därför inbjudit intendent Elisabet Hedstrand från Waldemarsudde att introducera utställningen och Lena Cronqvist inför föreningens medlemmar och andra konstintresserade.

Med en karriär som sträcker sig över närmare 60 år har Lena Cronqvist etablerat sig som en av Sveriges mest uppmärksammade konstnärer. Hon är främst känd för sina målningar, men hennes mångbottnade konstnärskap inkluderar även skulptur, teckningskonst, grafik och textila verk. I Cronqvists konst berörs existentiella teman som kärlek, barndom, moderskap, ensamhet och död och ofta använder hon sig själv
som modell.

Föredraget följs upp med en guidad visning av Cronqvistutställningen den 19 mars. Läs mer->